sobota, 9 kwietnia 2016

Jazzowe spotkania: Miles Ahead - soundtrack (2016)

Kiedy niedawno wspominałam o filmowej biografii Cheta Bakera nie sądziłam, że tak szybko wrócimy do tematu. Mam oczywiście na myśli filmowe biografie znanych muzyków. Pod wpływem filmu "Born To Be Blue" zafundowałam sobie podróż sentymentalną w postaci powrotu do takich soundtracków i filmów jak "Lady Sings The Blues" z Dianą Ross w roli Billie Holiday czy "De-Lovely" z Kevinem Kline w roli Cole’ a Portera. Zaraz potem dotarła do mnie wiadomość, że dostępna jest już ścieżka dźwiękowa biograficznego dramatu "Miles Ahead" w reżyserii Dona Cheadle. Filmowa biografia Milesa Davisa to jeden z najbardziej oczekiwanych przeze mnie filmów 2016 roku. 

 Miles Ahead: Soundtrack - Miles Davis, Robert Glasper (Sony Legacy 2016)

Znakomity aktor, którego chyba najbardziej cenię za role w dramatach "Hotel Rwanda"(reż. Terry George) i "Crash- Miasto Gniewu" (reż. Paul Haggis) podjął nie lada wyzwanie. Z jednej strony zrealizował dramat będący jego reżyserskim debiutem na dużym ekranie. Z drugiej- wciela się w postać legendarnego muzyka. Rok premiery filmu nie jest przypadkowy - 26 maja 2016 świat jazzu świętować będzie 90 rocznicę urodzin Milesa Davisa. Oczywiście kluczowym elementem w tak specyficznej produkcji jest ścieżka dźwiękowa i muszę przyznać, że soundtrack "Miles Ahead" to płyta, której słucha się jednym tchem. Album stanowi niezwykłą kompilację oryginalnych kompozycji z repertuaru Milesa (11 standardów z katalogów wytwórni Columbia Records oraz Prestige), przeplatanych dialogami filmowymi i kilkoma nowymi tematami, których autorem jest Robert Glasper. Dialogi są niesamowite, ponieważ głos Dona Cheadle do złudzenia przypomina chropowaty timbre nieżyjącego od lat Artysty. Pamiętam, że normalny głos aktora brzmi zupełnie inaczej. Domyślam się, że ten trudny do osiągnięcia autentyzm jej efektem wielu tygodni, być może nawet miesięcy pracy. Ogromnie żałuję, że to kolejna znakomita produkcja, która jak na razie nie ma żadnych szans na polską dystrybucję. Cieszę się więc samą muzyką za każdym przesłuchaniem odkrywając coś nowego. Fantastycznie brzmi na płycie choćby "What’ s Wrong With That?" w wersji live - to podobno jedna z sekwencji w filmie, w której na scenie pojawiają się razem m.in. Don Cheadle, Robert Glasper, Herbie Hancock, Antonio Sanchez, Esperanza Spalding & Wayne Shorter.

Muzyka brzmiąca w reżyserskim debiucie Dona Cheadle bez wątpienia inspiruje. Ścieżki dźwiękowej "Miles Ahead" słucham na przemian ze starymi soundtrackami Milesa Davisa. Zaczęłam od muzyki z kultowego "Windą na szafot" (reż. Louis Malle) z 1958 roku. Wczoraj i dzisiaj ścieżka dźwiękowa australijskiego filmu "Dingo" z 1991 roku. Wracając jednak do premierowego wydawnictwa; ogromnie żałuję, że tego rodzaju kompilacje nie mają szans na nagrody filmowe. Szkoda, że Oscary czy Złote Globy przewidują nominacje wyłącznie dla oryginalnej, nowej muzyki. Na szczęście są jeszcze Grammy Awards - nigdy nie zapomnę jak 10 lat temu ucieszyła mnie nagroda dla soundtracku "Good Night And Good Luck" ze standardami Dianne Reeves w kategorii Best Jazz Vocal Album. Genialny dramat George' a Clooneya zyskał swoją siłę wyrazu również dzięki wspomnianej muzyce. Trudno wyobrazić sobie ten obraz bez pięknych jazzowych klasyków, które stały się integralną częścią dramaturgii. Muzyka ma ogromny wpływ na mój odbiór filmu i bardzo liczę na to, że w przypadku obrazu Dona Cheadle będzie to równie udana symbioza.


MILES AHEAD - Original Motion Picture Soundtrack
- Miles Davis, Robert Glasper (Sony Legacy 2016)


1. "Miles Ahead"
2. Dialogue: "It takes a long time..."
3. "So What"
4. "Taylor Made" - Taylor Eigisti
5. Dialogue: "Listen, you talk too goddam much..."
6. Solea (excerpt)
7. "Seven Steps to Heaven" (edit)
8. Dialogue: "If you gonna tell a story..."
9. "Nefertiti" (edit)
10. "Frelon Brun"
11. Dialogue: "Sometimes you have these thoughts..."
12. "Duran" (take 6) (edit)
13. Dialogue: "You own my music..."
14. "Go Ahead John" (part two C)
15. "Black Satin" (edit)
16. Dialogue: "Be musical about this shit..."
17. Prelude #II
18. Dialogue: "Y’all listening to them...?
19. "Junior’s Jam" - Robert Glasper, Keyon Harrold, Marcus Strickland
20. "Francessence" - Robert Glasper, Keyon Harrold, Elena Pinderhughes
21. "Back Seat Betty" (excerpt)
22. Dialogue: "I don’t like the word jazz..."
23. "What’s Wrong with That?" - Don Cheadle, Robert Glasper, Gary Clark, Jr., Herbie Hancock,
        Keyon Harrold, Antonio Sanchez, Esperanza Spalding, Wayne Shorter
24. "Gone 2015" - Robert Glasper, Keyon Harrold, Pharoahe Monch